21 października 2019 roku ruszyliśmy z kolejną piękną przygodą, tym razem filmową. Uczniowie klasy VII c wraz z wychowawcą panią Agnieszką Kiryczuk rozpoczęli udział w cyklu spotkań pod hasłem „Świat wartości” . Lekcje odbywają się w Kinie Apollo w Wałbrzychu, są to niesamowite spotkania z filmami niosącymi ze sobą wartościowy przekaz. Poetyckie filmy, niepowtarzalna atmosfera kina studyjnego, treści o których warto myśleć i o których warto mówić.
Opis cyklu
Cykl „Świat wartości” prezentuje zestaw siedmiu filmów. Obrazy, różnorodne zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym, łączy uniwersalny przekaz oraz skupienie na realnych problemach współczesności, zwłaszcza tych, które dotyczą młodych ludzi, takich jak kryzys rodziny, starzenie się społeczeństwa, dyskryminacja ze względu na płeć czy poglądy. Dzięki konfrontacji z sytuacją ekranowych bohaterów uczniowie mają szansę stać się prawdziwymi obywatelami świata, odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.
„Świat wartości” to atrakcyjna propozycja dla siódmo i ósmoklasistów, która pozwala uczniom uświadomić sobie, że niezależnie od długości i szerokości geograficznej wszyscy potrzebujemy tego samego: akceptacji, miłości, umiejętności radzenia sobie z samotnością i cierpieniem. Wybrane filmy można wykorzystać w korelacji z takimi przedmiotami jak: język polski, wiedza o społeczeństwie, historia, muzyka czy wychowanie do życia w rodzinie, a także podczas godzin wychowawczych.
Filmy w cyklu
Chłopiec i świat – Konsumpcjonizm 21.10. 2019
Lek na całe zło – Dorastanie 19.11.2019
Operacja hip-hop - Przełamywanie stereotypów 12.12.2019
Nowy – Akceptacja 13.01.2020
Powrót do Brundibára - Trudna przeszłość 06.02.2020
Miss Impossible - Jak być sobą? 16.03.2020
4. piętro - Radość i cierpienie 22.04.2020
Korzyści
Dzięki cyklowi „Świat wartości” uczeń:
- staje się świadomym odbiorcą kultury filmowej,
- rozwija umiejętność krytycznego myślenia, oceny postaw i zachowań bohaterów filmowych, opisuje ich emocje i uczucia,
- konfrontuje własne doświadczenia z sytuacją bohaterów,
- dostrzega uniwersalne wartości,
- rozumie przemiany okresu dojrzewania,
- formułuje sądy w sprawach wybranych problemów społecznych współczesnego świata,
- przedstawia rolę autorytetów w życiu człowieka,
- rozumie zasady komunikacji werbalnej i niewerbalnej oraz jej znaczenie w relacjach interpersonalnych, potrafi przyjąć odpowiedzialność za manifestowane reakcje i słowa,
charakteryzuje politykę Niemiec na terenach okupowanej Europy, zwłaszcza zagładę Żydów.
p.Agnieszka Kiryczuk