Szanowni Rodzice,
dzisiaj mamy taki czas, który powinniśmy jeszcze bardziej odpowiedzialnie i bezpiecznie przeczekać w swoich domach, wśród najbliższych.
Gdybyście Państwo zauważyli, że ktoś z bliskich potrzebuje dodatkowego wsparcia lub pomocy ze strony specjalisty - psychologa lub psychoterapeuty, ponieważ słabiej radzi sobie emocjonalnie z sytuacją zagrożenia koronawirusem, to jest taka możliwość.
Fundacja Vus Salutis z Łodzi udostępniła bezpłatne połączenia telefoniczne umożliwiające rozmowę z psychologami i psychoterapeutami w związku z tą sytuacją,
pod nr tel. 888-960-980 oraz 888-900-980, codziennie w godzinach od 10.00-18.00.
W razie potrzeby skorzystajcie i Państwo lub zmotywujcie bliskie Wam osoby.
Z poważaniem,
Wiesława Senczyszyn-Iwanicka, pedagog szkolny
Renata Apolinarska-Kozar, psycholog szkolny
Informacja
Szanowni Rodzice, Opiekunowie i Uczniowie!
W OKRESIE ZAWIESZONYCH ZAJĘĆ WPROWADZAMY ZDALNE NAUCZANIE.
W związku z zamknięciem szkoły podjęliśmy decyzję o tymczasowym przejściu na nauczanie zdalne. Obecna przerwa od szkoły NIE jest przerwą od nauki. To NIE są ferie! Nie chcemy, by był to dla dzieci czas stracony. Uważamy, że uczniowie powinni ten czas spędzić produktywnie. W związku z tym nauczyciele będą przekazywali materiały i zadania dla dzieci przez dziennik elektroniczny - wysyłając je na konto Rodzica I Ucznia. Prosimy Państwa o dopilnowanie, by uczniowie zaczęli korzystać z tej formy nauki.
Nauczyciele będą także udostępniać linki do platform rekomendowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Do pracy zdalnej z uczniami zostaną wykorzystane następujące materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe.
- epodreczniki.pl
- Portal wiedzy dla nauczycieli
- Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
- Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
- Portal lektury.gov.pl
- Strona Centrum Nauki Kopernik
- Portale edukacyjne IPN: Portal edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej i Serwis IPN Przystanek historia
- Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
- Serwis Ninateka
- Serwis Muzykoteka Szkolna
- Biblioteka Cyfrowa Polona
- Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
- Serwis Telewizji Polskiej
- Serwis Polskie Radio Dzieciom
Epodreczniki.pl
https://epodreczniki.pl/To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
Materiały dostępne na platformie są:
- bezpłatne,
- zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
- udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
- dostępne z różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
- dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.
Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
- e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
- dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
- przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
Portal Scholaris
http://www.scholaris.pl/To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.
Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
- informatory zawierające przykładowe zadania z rozwiązaniami
- przykładowe arkusze egzaminacyjne, próbne arkusze egzaminacyjne, filmy informacyjne o egzaminie ósmoklasisty
- dodatkowe zestawy zadań (na stronach OKE): np. link 1, link 2, link 3
- arkusze egzaminacyjne z 2019 r.
- Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.
Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.
Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.
Portal lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Strona Krajowego Biura programu eTwinning
https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracjeZachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.
Serwis Ninateka
https://ninateka.pl/eduTo serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
www.bc.ore.edu.plBiblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.
Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.plPolona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-DzieciomTo całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.
UWAGA! OGŁOSZENIE DYREKTORA SZKOŁY
Szanowni Państwo,
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. 12 i 13 marca br. to dni, w których w szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie opiekuńcze.
Od poniedziałku, 16 marca br. uczniowie nie przychodzą do szkół.
Rodzicom dzieci, które jest wieku do 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. szczegółowe informacje mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej ZUS. Proszę Państwa o to, aby w czasie zawieszenia zajęć w szkole odpowiedzialnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, unikać miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi. Uczniowie mogą uzupełniać swoje wiadomości, przeczytać lekturę, przygotować się do egzaminu ósmoklasisty. Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.
Proszę, aby Państwo na bieżąco śledzili komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.
Z wyrazami szacunku,
dyrektor szkoły - Jolanta Styrna-Grossman
KORONAWIRUS - INFORMACJE
Szanowni Państwo!
Na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego: https://liblink.pl/hZTvuMgsQe zamieszczona jest informacja dla osób powracających z Północnych Włoch. Główny Inspektor Sanitarny informuje również, że na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantanny dla osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem. Wychowawcy przeprowadzą ze swoimi uczniami zajęcia na temat profilaktyki chorób zakaźnych, dbania o higienę (m.in. mycie rąk). Proszę Państwa również o pozostawienie przeziębionych, chorych dzieci pod opieką w domu.
1._Rekomendacje_Ministra_Edukacji_Narodowej_dla_dyrektorow_przedszkoli__....pdf
3.2._Informacja_GIS_dla_osob_powracajcych_z_Pln._Wloch_24.02.2020_(003).docx
Dyrektor Szkoły
KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO
W czwartek 05.03.2020. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego "English Champions". Konkurs organizowała SP nr4 w Świebodzicach. Klaudia Kuzioła kl.8a, Igor Michalski kl.7c i Oliwer Kiryczuk kl.6b rywalizowali z uczniami z pozostałych świebodzickich szkół podstawowych. Konkurencje dotyczyły znajomości angielskiej ortografii, gramatyki i słownictwa. Jednym z zadań było zaprezentowanie scenki rodzajowej na wylosowany wcześniej temat. Zmagania swoich uczniów obserwowała pani dyrektor Jolanta Styrna-Grossman.Ostatecznie udało się zająć IV miejsce.
Gratulujemy zawodnikom i dziękujemy za udział :)
p.Magdalena Boczanowska
ETAP MIEJSKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO „PEGAZIK”
26.02.2020 w Szkole Integracyjnej w Cierniach odbył ETAP MIEJSKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO „PEGAZIK”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: młodsi – Łukasz Błaż i Sandra Gęglawa z klasy 4b, Nadia Neumayer z klasy 6b, starsi – Oliwia Parkitna i Karolina Siodlarz z klasy 8a oraz Marika Szulc z klasy 7b. Opiekunami recytatorów były panie: Agnieszka Kiryczuk, Anna Nowak i Ada Talarska. Uczniowie recytowali wybrane utwory poetyckie i fragmenty prozy. Do następnego etapu konkursu jury wybrało po trzy osoby z każdej kategorii wiekowej. My mamy szczególny powód do dumy: naszą szkołę będą reprezentować w Świdnicy dwie recytatorki Marika Szulc i Karolina Siodlarz.
GRATULUJEMY. Następny etap konkursu już 5.03.2020. Trzymamy kciuki!
P.Ada Talarska
ZABAWA KARNAWAŁOWA KL.4-6
Dnia 25 lutego odbyła się w naszej szkole zabawa kanawałowa dla uczniów klas IV -VI. Spośród przebranych dzieci najciekawiej przebrani byli:
1. Julia Wójtowicz
2. Sarah Ngoli
3. Szymon Cybulski
4. Aleksandra Laskowska
5. Liwia Wiącek
6. Wiktoria Lenartowicz
7. Patrycja Ostrowska
Wyróżnieni za ciekawe przebranie zostali również uczniowie: Oliwia Słomińska, Amelia Czyżewska, Krystian Pajęcki, Milena Cholewińska, Justyna Wróblewska, Milena Młyńczyk, Samuel Antczak, Paulina Ból, Aleksander Szymański, Milena Woźniczka, Mikołaj Wawrzyniak, Piotr Choptiany, Alex Tatuśko, Zuzanna Grolewska, Zuzanna Mucha, Martyna Misiak.
Wszystkie dzieci zostaną nagrodzeni słodkim upominkiem.
Gratulujemy!SU
KONKURS PLASTYCZNO – JĘZYKOWY NA NAJŁADNIEJSZĄ KRZYŻÓWKĘ WALENTYNKOWĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM
Przed feriami zimowymi nauczyciele języka angielskiego ogłosili konkurs na najładniejszą KRZYŻÓWKĘ WALENTYNKOWĄ w języku angielskim.
Oto lista zwycięzców:
Klasy IV – VIII:
Miejsce 1: Andrzej Wutte (kl. VI a)
Miejsce 2: Mateusz Wyroba (kl. IV b)
Miejsce 3: Damian Wojnar (kl. VII a)
Wyróżnienie: Marcel Runo (kl. V d)
Klasy I – III:
Miejsce 1: Lena Kozak (kl. III a)
Programowanie robotów
Dnia 7 lutego 2020 w Szkole Podstawowej nr 3 odbyły się warsztaty programowania robotów z klocków lego. W warsztatach brali udział wybrani uczniowie z wszystkich klas. Nawet najmłodsi uczniowie z klas 1 – 3 dawali sobie świetnie radę. Najpierw trzeba było zmontować robota wg instrukcji, potem zaprogramować a następnie sprawdzić, czy robot prawidłowo wykonuje zadania. Odbyły się również zawody robotów. Warsztaty prowadził pan Antoni Duda z Technicznej Akademii Małolata z Rybnika.
p.Elżbieta Lenik
24
Bezpieczeństwo ważna sprawa!
W świetlicy szkolnej odbył się apel dotyczący bezpieczeństwa podczas zbliżających się ferii zimowych. Dzieci uczęszczające na świetlicę wraz z klasą 1c wyrecytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenkę, która podsumowała wszystkie zasady bezpieczeństwa poznane podczas zajęć świetlicowych i lekcyjnych.
Paulina Chmielewska
1
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie