• Poznajemy parki krajobrazowe Polski

          • Z ogromną dumą i radością chciałam poinformować, że drużyna z naszej szkoły w składzie:
            - Zofia Ślusarczyk 8b
            - Julia Trólka 8d
            - Miłosz Piotrowski 7e

            zajęła pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim konkursu „Poznajemy parki krajobrazowe Polski”.

            Dzięki temu zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w czerwcu w województwie wielkopolskim.

            Za uczniami wiele miesięcy nauki  z zakresu wiedzy biologicznej, geograficznej oraz znajomości 12 parków krajobrazowych na terenie Dolnego Śląska. Oprócz tego w tym roku uczniowie musieli opanować materiał z 30 repetytoriów przesłanych przez organizatorów konkursu dotyczących życia w środowisku wodnym.

            Uczniowie przeszli najpierw eliminacje szkolne, następnie gminne, potem tzw. etap parkowy i po zwycięstwie w tym etapie zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego reprezentując Książański Park Krajobrazowy.
            Na tym etapie konieczna była jeszcze dodatkowa wiedza - umiejętność rozpoznawania 60 gatunków chronionych roślin i zwierząt.

            Etap wojewódzki odbył się 29.03.2022 w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa Salamandra w Myśliborzu. Prowadzącym był dyrektor Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych pan Piotr Śnigucki oraz pracownicy DZPK.
            Pierwsza część konkursu to 25 pytań dotyczących biologii, geografii głównie środowisk wodnych oraz wiedzy o parkach krajobrazowych Dolnego Śląska pisana drużynowo.
            Druga to indywidualne rozpoznawanie gatunków 10 roślin i 10 zwierząt losowo wybranych z podanej wcześniej listy. Spośród 36 uczestników konkursu bezbłędnie rozpoznało je 5 uczestników w tym nasza Zosia i Julka, za co otrzymają dodatkowe nagrody rzeczowe.
            Po zsumowaniu punktów okazało się że nasza drużyna zajęła I miejsce z liczbą punktów 99 na 103. Drużyna z drugiego miejsca miała 11 punktów mniej.
            Uczniowie otrzymali piękne nagrody - słuchawki bezprzewodowe, smartwatche, powerbanki, książki, 3-dniową wycieczkę, no i dodatkowe punkty rekrutacyjne do szkół średnich.
            Przed nimi dużo pracy - teraz trzeba opanować wiedzę z 126 parków krajobrazowych w Polsce - ale zapał jest:))))

            Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów. Czas poświęcony na naukę zaprocentował pięknie:))))))



            Katarzyna Cabanek, Piotr Farej

          • Pomagamy!

          • Jakiś czas temu została w naszej szkole ogłoszona zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci, które uciekając przed wojną na Ukrainie, trafiły do naszego miasta i stali się uczniami naszej szkoły.

            Chciałam pięknie podziękować za niesamowity odzew z Państwa strony. Ilość darów przerosła nasze najśmielsze oczekiwania :))))) Nasi uczniowie wraz ze swoimi rodzicami wspaniale udowodnili, że nie są obojętni na potrzeby innych :))))

            Większość darów została już  zagospodarowana – wraz z Paniami Dyrektorkami i uczniami z klas siódmych przygotowałyśmy „wyprawki” dla ponad 25 uczniów, ale cały czas napływają do Dyrekcji kolejne podania o przyjęcie do szkoły. Dzięki Państwa pomocy dzieci dostały plecaki z pełnym wyposażeniem szkolnym, łącznie ze śniadaniówkami, butelkami na picie, piórnikami itd.

            Uczniom, którzy poświęcili swoje popołudnie, by przygotować wyprawki również serdecznie dziękujemy.

            Być może będzie potrzeba, by zwrócić się do Państwa jeszcze o pomoc. Ale już teraz wiemy, że mają Państwo wielkie serca i możemy liczyć na pomoc.

            Pomaganie jest dobre:)))

            Katarzyna Cabanek

          • Dzień Bez Plecaka czyli „No backpack day”

          • Dzień bez plecaka to święto, które pochodzi z USA. Za oceanem podczas „No backpack day” dzieci chodzą do szkoły bez plecaków, a swoje książki i przybory szkolne noszą w rękach lub w plastikowych torbach. Dlaczego? Wszystko po to, by zwiększać świadomość trudnych warunków bytowych oraz problemów z dostępem do edukacji milionów dzieci na całym świecie.

            Kiedy jest Dzień bez plecaka? To zależy od szkoły. Każda placówka samodzielnie ustala, jaki dzień przeznaczy na zabawę. No backpack day obchodzi się w marcu, kwietniu, czasem też w czerwcu – w okolicach Dnia Dziecka.

            W naszej trójeczce zabawa powstała z inicjatywy Zofii Kacprzak, z klasy 7a, która należy do Samorządu uczniowskiego. Ogłoszona akcja dnia 22 marca obudziła w uczniach niespotykane pokłady kreatywności. Młodzież zaskoczyła wszystkich swoimi pomysłami!

            Tego dnia uczniowie mogli więc dać upust swoje fantazji, przybyli do szkoły ze sklepowymi koszykami, podróżniczymi walizkami, wiaderkami, kartonami … sami zobaczcie!

            Opiekunowie SU

             

          • „Kto ci powiedział, że wszystko jest na zawsze?

          • Odpowiedzi na to przejmujące i wciąż aktualne pytanie z wiersza Stanisława Barańczaka uczniowie próbowali udzielić za pomocą rysunków.  Prace powstały na lekcjach języka polskiego w klasach 5b, 7e, 8b i 8d.

            Wystawa do obejrzenia na pierwszym piętrze przy sali nr 14.

                                                                                                                                  p. Ewa Tomczak

          • Sukces Wiktora!

          • 22 marca w Zespole Szkół w Świebodzicach odbyło się uroczyste wręczenie nagród za udział w II Edycji Konkursu Wiedzy Informatycznej, który miał miejsce 4.03.2022r. i odbył się w formie zdalnej. Celem Konkursu było propagowanie wiedzy szeroko pojętej dziedziny, jaką jest informatyka, oraz wyłonienie talentów wśród uczniów VIII klas Szkół Podstawowych. Uczestnikom konkursu nagrody wręczyła PANI Dyrektor Zespołu Szkół Magdalena Pawiłojć.  Do konkursu z naszej szkoły zgłosiło się 

            Wśród nich był uczeń naszej szkoły WIKTOR KOŁODZIEJCZYK z klasy 8c, który otrzymał wyróżnienie w tym konkursie. 

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w tej dziedzinie. 

            Adrianna Szarzyńska

          • BALLADYNA W 8c

          • Motyw zbrodni i kary, symetryczność i podwójność bohaterów, baśniowaość świata Julisza Słowackiego na podstawie " Balladyny" - lekcja języka polskiego uczniowie klasy VIII C

            p.Agnieszka Kiryczuk

          • UWAGA! GŁOSUJEMY!!!

          • Drodzy Rodzice, Dziadkowie i wszyscy,

            którym nie jest obojętne zdrowie dzieci!

            Zwracamy się do Was z prośbą o zagłosowanie na projekt nr 4 - „Zdrowy Uśmiech Naszych Dzieci”, który został zgłoszony do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w dołączonym plakacie.

            Z góry dziękujemy za okazane wsparcie.

            Uczniowie i Grono Pedagogiczne

          • KOŁO INFORMATYCZNE KL.1

          • Prace uczniów kl. 1 w programie Thisissand. To wyjątkowy plac zabaw do tworzenia i udostępniania niesamowitych piaskowych krajobrazów na komputerze. Zapraszam do podziwiania prac najmłodszych naszych uczniów :)

            Prace wykonali: Mikołaj kl.1b, Tereska kl.1a, Laura kl.1b, Emilka kl.1a,  Janek kl.1b, Mikołaj  kl. 1b, Ada kl.1b, Tymek kl.1b i Filip kl.1b. Brawo!

            p. Adrianna Szarzyńska

          • JESTEŚMY SOLIDARNI Z UKRAINĄ

          • Nasza szkoła solidaryzuje się z Narodem Ukraińskim. Każdy na swój sposób wspiera w tych trudnych czasach wojny naszych sąsiadów. Uczniowie z różnych klas na informatyce wykonywali kartki w edytorze graficznym. W ten sposób wyrazili swoje emocje oraz ukazali łączność z uczniami, pochodzącymi z Ukrainy. 

            A.Szarzyńska

          • Demeter i Kora

          • "Demeter i Kora", spektakl z okazji Dnia Kobiet przygotowany przez uczniów klasy Va z Panią Agnieszką Kiryczuk. Pod hasłem: "Chcemy odczarować zimę i zły czas. Niech nastanie wiosna, niech nastanie pokój na świecie! "

            p.Agnieszka Kiryczuk