Ogromny sukces naszych uczniów. Z wielką radością informujemy, że Anna Brzeziak i Miłosz Piotrowski zostali laureatami wojewódzkiego konkursu zDolny Ślązak z biologii. Przygotowywani do konkursu byli przez panią Katarzynę Cabanek. Miłosz Piotrowski został również finalistą konkursu z fizyki a Marcel Dyjak finalistą konkursu z chemii. Uczniowie Ci przygotowywani byli do konkursu przez panią Elżbietę Lenik. Jest to wspaniałe osiągnięcie naszych uczniów, ponieważ konkursy na wyższych etapach są bardzo trudne, wykraczające poza wymagania szkole, często zawierające zagadnienia ze szkoły średniej. Aby zostać laureatem, należało znaleźć się wśród 30 % uczniów, którzy uzyskali największą ilość punktów a w konkursach na szczeblu finałowym brało udział ponad 100 uczestników. Do grona finalistów zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali co najmniej 50% punktów. Ogromne gratulacje dla naszych uczniów oraz ich rodziców.
SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
ZAPROSZENIE
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców uczniów klas ósmych
Szanowni Rodzice uczniów klas ósmych!
Od połowy maja br. rozpocznie się proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Państwa dzieci będą ubiegać się o miejsca w wybranych szkołach, rywalizować z innymi ósmoklasistami o spełnienie swoich marzeń. Nikogo przekonywać nie trzeba, że wybór szkoły ponadpodstawowej i profilu oddziału (potocznie nazywanego klasą) jest niezmiernie ważny i często w decydującym stopniu rozstrzyga o dalszym życiu. Spieszę więcz użytecznymi informacjami i radami.
- Kwestie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych regulują:
– Ustawa Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (z późniejszymi zmianami)
– Rozporządzenie Ministra Edukacji i nauki w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów z dnia 18 listopada 2022 r.
– Zarządzenie nr 1/2023 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2023/2024 z dnia 25 stycznia 2023 r. Zawiera ono w załączniku szczegółowy terminarz rekrutacji w naszym województwie. W szczególności warto wiedzieć, że składanie wniosków o przyjęcie do szkoły będzie trwać od 15 maja do 19 czerwca br. W przypadku szkół i oddziałów dwujęzycznych, oddziałów międzynarodowych, oddziałów wstępnych, oddziałów przygotowania wojskowego, oddziałów wymagających od kandydatów szczególnych indywidualnych predyspozycji oraz szkół i oddziałów prowadzących szkolenie sportowe potrwa krócej, bo do 31 maja. W szkołach tych od 1 do 12 czerwca będą odbywać się dodatkowe sprawdziany wiedzy, umiejętności i sprawności. Od 23 czerwca do 10 lipca uzupełnia się wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty.
– Zarządzenia Dolnośląskiego Kuratora Oświaty: nr 7/2023 z dnia 17 lutego 2023 r. oraz nr 17/2023 z dnia 24 kwietnia 2023 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, organizowanych przez Dolnośląskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w r. szk. 2022/2023, oraz określenia miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach
- Wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej może być złożony do maksymalnie 3 szkół. Organ prowadzący może wszakże zwiększyć liczbę szkół do wyboru na swoim terenie, np. we Wrocławiu w elektronicznej rekrutacji uczniowie będą mogli wybrać 6 szkół. Uczniowie mogą składać podania do szkół w różnych miejscowościach i na terenie różnych powiatów. Od lat obserwuje się systematyczny wzrost liczby uczniów ubiegających się o miejsca w szkołach w dużych miastach m.in. w ubiegłym roku uczniowie z terenu stanowili prawie 40% wszystkich uczestniczących w rekrutacji we Wrocławiu. Na Dolnym Śląsku dominuje rekrutacja elektroniczna. Informacjami służą: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, organy prowadzące (we Wrocławiu źródłem rzetelnej informacji jest Kompleksowy System Rekrutacji https://rekrutacje.edu.wroclaw.pl), Kuratorium Oświaty.
- Ósmoklasista może uzyskać maksymalnie 200 punktów rekrutacyjnych – połowę za wyniki na egzaminie ósmoklasisty, resztę za oceny na świadectwie (j. polski, matematyka, dwa przedmioty wskazane przez szkołę w zależności od oddziału, do którego aspiruje uczeń – maksymalnie 72 pkt.), konkursy i olimpiady (maksymalnie 18 pkt.), wolontariat (3 pkt.), świadectwo z wyróżnieniem czyli z biało-czerwonym paskiem (7 pkt.). Udział w wolontariacie oraz osiągnięcia w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych muszą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jest to warunkiem przyznania odpowiednich punktóww postępowaniu rekrutacyjnym.
- W pierwszej kolejności do publicznych szkół ponadpodstawowych przyjmowani są:
- laureaci lub finaliści ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych nadzorowanych przez Ministra Edukacji i Nauki (nie wszystkie konkursy nazywające się olimpiadą ten warunek spełniają)
- laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim (w przypadku naszego województwa są to laureaci konkursów przedmiotowych Konkursu zDolny Ślązak)
- laureaci konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych dla których organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego lub specjalistyczna jednostka nadzoru utworzona przez MKiDN
- Wniosek z powyższego jest taki, że warto startować w olimpiadach i konkursach, dobrze się uczyć, angażować społecznie. Pracowitość, aktywność, zaangażowanie i osiągane sukcesy przysparzają punktów rekrutacyjnych. Do egzaminu ósmoklasisty w dniach 23-25 maja zostało 2 tygodnie, do końca roku szkolnego 1,5 miesiąca. Na ostatniej prostej trzeba się solidnie przyłożyć do nauki, zawalczyć o jak najlepszy wynik na egzaminie ósmoklasisty oraz o oceny końcowe z przedmiotów. Bardzo Państwa proszę o pozytywne motywowanie swoich pociech, wsparcie, a także odpowiedni nadzór nad nimi w kluczowym momencie ich życia.
- Wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwą sprawą. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie kim chcę być w życiu, czym się zajmować, jaki zawód wykonywać. Jeżeli dziecko ma sprecyzowane plany, posiada określone zdolności i przejawia konkretne zainteresowania jest łatwiej (chce być lekarzem – szukamy oddziałów z profilem biologiczno-chemicznym w liceach ogólnokształcących, chciałoby zostać inżynierem lub informatykiem – wybieramy szkoły z profilami matematyczno-fizycznym czy matematyczno-informatycznym, pragnie służyć w mundurze – wskazujemy klasy mundurowe, marzy o zawodzie mechanika samochodowego, cukiernika czy fryzjera – rozglądamy się za takimi specjalnościami w technikach i szkołach branżowych itd.). Trudno jednak oczekiwać od 15-latka jasno określonych planów zawodowych i życiowych. A co mają począć uczniowie, którzy dobrze się uczą ze wszystkiego?I nie są w stanie konkretnie odpowiedzieć kim chcieliby zostać w dorosłym życiu? Dla nich najlepszą opcją byłoby, jak się zdaje, liceum ogólnokształcące. Na pewno warto by uczeń – nastolatek współdecydował o wyborze edukacyjnej drogi. Trzeba brać pod uwagę jakie przedmioty i dziedziny go interesują, które lubi, z których idzie mu lepiej niż z innych. Dobrze jest zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, w szczególności uzyskać informację jakie przedmioty w danym oddziale są realizowane w zakresie rozszerzonym. Dowiedzieć się co szkoła proponuje po obowiązkowych zajęciach. Ustalić jakie korzyści będzie miał uczeń z wyboru szkoły, jakie po jej ukończeniu będą jego edukacyjne i zawodowe perspektywy. Odwiedzić szkołę, popytać wśród znajomych, poczytać w internecie. Zerknąć na zdawalność matur i egzaminów zawodowych (szczegółowe wyniki są publikowane na stronie internetowej Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej). Dojazdy zabierają czas przeto dobrze byłoby wybrać jak najlepszą szkołę możliwie blisko. Warto poznać progi rekrutacyjne czyli wartości punktowe, od których przyjmowano w ubiegłym roku bądź w minionych latach do poszczególnych oddziałów w danych szkołach. Co prawda w 2023 r. mogą się one podwyższyć lub obniżyć, ale generalnie wykazują względną stabilność. Dobrym pomysłem jest zatem wskazać szkoły z różnymi progami rekrutacyjnymi tak, aby przynajmniej do jednej się dostać. Ważna informacja – po otrzymaniu świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz po uzyskaniu wyników egzaminu ósmoklasisty można w terminie do 10 lipca dokonać zmiany w zestawie wybranych szkół i oddziałów.
- Uczeń dokonuje wyboru szkoły, a w jej obrębie oddziału. Może wskazać jeden oddział w jednej szkole, może też wskazać tyle oddziałów ile jest ich maksymalnie we wszystkich szkołach, które ma do wyboru. Bezpieczniej jest wskazać większą liczbę oddziałów. Warto przyjrzeć się przypadkowi Wrocławia, który zdecydował się na rekrutację do 6 szkół. Odbywać się ona będzie w stolicy Dolnego Śląska elektronicznie. Kandydat tworzy listę, na której wskazuje w kolejności szkoły i oddziały (od oddziału „upragnionego” na miejscu pierwszym do oddziału „na wszelki wypadek” na ostatnim). Do danego oddziału w konkretnej szkole, spośród wszystkich uczniów ubiegających się o 32 miejsca w oddziale, zostanie zakwalifikowanych 32 uczniów z najwyższą liczbą punktów. Szczęśliwcy, czyli olimpijczycy i ci z wysoką liczbą punktów rekrutacyjnych dostaną się do wymarzonych szkół i oddziałów z pierwszej opcji, reszta trafi do szkół i oddziałów z drugiego albo kolejnych wyborów. W ten sposób powstanie lista uczniów zakwalifikowanych w pierwszym naborze. Jeśli dostarczą w określonym terminie świadectwo ukończenia szkoły podstawowej to zostaną przyjęci do szkoły ponadpodstawowej. Niezakwalifikowani oraz zakwalifikowani, ale niezadowoleni z wyniku rekrutacji, będą mieli szansę w drugim naborze na ewentualne wolne miejsca w szkołach. Po zakończeniu procesu rekrutacji do szkoły przyjmuje dyrektor, o ile rzecz jasna dysponuje jeszcze wolnymi miejscami. Na początku roku szkolnego niektórzy uczniowie z różnych powodów zmieniają szkoły. Wtedy pojawia się szansa dla zdeterminowanych, którzy trafili wcześniej do innych szkół lub pozostają bez przydziału. Stany osobowe w oddziałach w poszczególnych szkołach stabilizują się ok. 10-15 września.
- Drugi rok z rzędu do szkół ponadpodstawowych trafi 1,5 rocznika, to efekt obniżenia wieku szkolnego z 7 do 6 lat w 2014 r. (w 2016 r. przywrócony został obowiązek szkolny od 7 lat). O miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie ubiegał się teraz rocznik 2009, który rozpoczął naukę w wieku sześciu lat oraz pół rocznika dzieci z 2008 roku, które poszły do szkoły jeszcze jako siedmiolatki. Na Dolnym Śląsku o miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie starać się 38710 osób, w tym 1651 uchodźców z Ukrainy. Nie będzie trudniej dostać się do szkoły niż w poprzednich latach, gdyż organy prowadzące przygotowały odpowiednio więcej miejsc we wszystkich typach szkół. W r. szk. 2023/2024 w wielu szkołach zrobi się tłoczniej, dłużej będą trwały zajęcia. W kolejnym roku sytuacja się poprawi, ponieważ do szkół ponadpodstawowych trafi rocznik liczący 17747 osób (obecne klasy siódme). Dla porównania – następne roczniki liczą: 26327 osób (klasy szóste), 28827 osób (klasy piąte), 29589 ( klasy czwarte) 28504 (klasy trzecie).
Państwa pociechom życzę bardzo dobrze zdanego egzaminu ósmoklasisty, jak najlepszych ocen na świadectwie i dostania się do wymarzonej szkoły w pierwszym naborze.
Roman Kowalczyk
Dolnosląski Kurator Oświaty
PAMIĘTAMY O NASZYCH MAMACH!
„Mama to miękkie ręce. Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność. Coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie.”
(Melchior Wańkowicz – „Ziele na kraterze”)
TRZYMAMY KCIUKI ZA ÓSMOKLASISTÓW
Łatwych zadań,
połamania piór, optymizmu
i dużo wiary we własne siły!
Dacie radę! 🍀🍀🍀Migawki przed egzaminami: z języka polskiego, matematyki i języka obcego :)
43
Klasy 4 - Szlakiem Ginących Zawodów
W dniu 10.05.2023 odbyła się wycieczka klas czwartych do Kudowy Zdrój „Szlakiem Ginących Zawodów”. Tajemnice garncarstwa, młynarstwa, kowalstwa stają się tu jawne, piękne i żywe. Dzieci miały okazję uczestniczyć w pokazach toczenia naczyń glinianych na kole garncarskim, kowalskich pracach, wypieku chleba tradycyjną metodą na zakwasie w piecu chlebowym. Uczniowie skusili się na pajdę chleba ze smalcem oraz próbę wykonania na kole garncarskim pierwszego glinianego naczynia w życiu. Kolejną atrakcją gospodarstwa było także niewielkie ptasie zoo, w którym mogliśmy podziwiać bażanty, gromadę strusi, pawi, kurek chińskich, kogutów ozdobnych oraz hodowlę jeleni. Byliśmy również w Parku Zdrojowym, który znajduje się w centrum uzdrowiska Kudowa Zdrój oraz w Pijalni Wód Mineralnych z ciekawymi freskami - ukazują one jak wyglądał Dolny Śląsk na początku XX.
p.E. Bartnikowska, p.A. Księżarczyk, p. E. Tomczak,
53
MIEJSKI DZIEŃ EUROPY - FRANCJA
9 maja w naszej szkole odbył się Dzień Francuski – konkurs zorganizowany w ramach Miejskiego Dnia Europy. Uczniowie i nauczyciele wykazali się bardzo dużą kreatywnością i budynek naszej szkoły został przepięknie przyozdobiony. Dodatkowo wybrani uczniowie z każdej szkoły biorącej udział w konkursie mieli za zadanie przedstawić prezentację w dowolnej formie na temat przydzielonego państwa.
Francja to piękne i bardzo ciekawe państwo, dlatego jeśli chodzi o wystrój nasza szkoła miała wiele możliwości. Gdy pomyślimy o tym kraju, od razu na myśl przychodzi nam słynna Wieża Eiffla w Paryżu. I taka też wieża (choć z kartonu – pięknie wykonana) stanęła na korytarzu naszej szkoły. Poza tym nazwa każdej sali została przetłumaczona na język Francuski i tak sala biologiczna stała się salle biologique, a informatyczna – salle informatique😊
Zanim jednak rozpoczęliśmy dekorowanie naszej szkoły, każda klasa miała za zadanie wykonanie plakatu o Francji na przydzielony temat (np. znane osobistości, zabytki itp.) Te cudowne plakaty przyozdobiły drzwi każdej z sal, dodając szkole jeszcze więcej uroku. W tym dniu (i poprzedzającym go tygodniu) w konkurs była zaangażowana cała szkoła, dzięki czemu mogliśmy nauczyć się współpracy i przy okazji dobrze się bawić.
Moim zdaniem Miejskie Dni Europejskie były naprawdę ciekawym przedsięwzięciem, które umożliwiło nam poznanie wspaniałej kultury innych państw jak i zintegrować się z rówieśnikami i nauczycielami. Mam nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mogli uczestniczyć w podobnym wydarzeniu.
Uczennica kl.8b Karina Górczyk
44
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIV edycji programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka w roku szkolnym 2022/2023. Celem akcji było pokazanie dzieciom jak unikać zagrożeń w życiu codziennym – na drodze, w domu, w szkole, w Internecie i w relacjach z rówieśnikami. Materiały edukacyjne, z których korzystaliśmy zostały stworzone w oparciu o techniki efektywnego uczenia opracowane przez metodyków i psychologów, których zastosowanie ułatwiło zapamiętanie przyswajanego materiału. Dzięki projektowi świeżo upieczeni uczniowie klas 1 zdobyli przydatną wiedzę na temat zasad dbania o bezpieczeństwo. Po ukończeniu programu wszyscy zgłoszeni uczniowie wypełnili Testy bezpieczeństwa ,a nauczyciel koordynujący programem Ankietę podsumowującą. Otrzymaliśmy Certyfikat potwierdzający udział szkoły w programie oraz wzór Dyplomu dla dzieci, który zostanie wręczony każdemu uczniowi przez wychowawcę.
p.Bożena Czykieta
fot. p.Klaudia Kargol
Klasa 1c wykonała pracę na konkurs dotyczący bezpieczeństwa w Internecie. Praca miała być mapą myśli i w takiej formie została przesłana do biura Bezpiecznego Puchatka. Trzymamy kciuki za wyniki konkursu i życzymy klasie 1 c powodzenia.
p.Paulina Chmielewska
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS WIEDZY KLAS III "OMNIBUS"
Dnia 27 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Klas III ,,OMNIBUS". W murach naszej szkoły gościliśmy reprezentantów wszystkich świebodzodzickich szkół, którzy zostali wybrani do reprezentowania swojej placówki podczas konkursu. Nie zabrakło również zaproszonych gości, którzy oglądali i wspierali wszystkich biorących udział w zmaganiach. Na samym początku zostało wyłonione jury w skład, którego weszła Preses Związków Zawodowych Nauczycielstwa Polskiego Pani Urszula Kruczek, Prezes Oświaty, Wychowania i Kultury Pani Zofia Marek oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 Pani Anna Nowak. Po wyjaśnieniu zasad uczniowie rozpoczęli pierwszą część zmagań polegającą na odpowiedzi na zbiór pytań z wiedzy ogólnej. Po zakończeniu zmagań punktacja grup była bardzo wyrównana. W przerwie pomiędzy konkurencjami zgormadzona publiczność, goście i uczestnicy mogli obejrzeć pokaz układania kostki Rubika zaprezentowany przez uczniów klasy 4 a - Nataniela Kapralskiego oraz Michała Księżarczyka. Druga część zadań była zadaniami praktycznymi. Pierwsze z nich polegało na rozwiązaniu krzyżówki. Uczestnicy musieli wpisać imiona postaci z lektur szkolnych w odpowiednie rubryki krzyżówki. Drugie zadanie polegało na odgadywaniu dźwięków, które sprawiły nieco trudności naszym zawodnikom. Ostatnie z zadań polegało na ułożeniu z podanych liter jak największej ilości słów w określonym czasie. Po sprawdzeniu odpowiedzi udało się wyłonić pierwsze oraz drugie miejsce, które kolejno zajęła Szkoła Podstawowa Nr 2 z Oddzialami Integracyjnymi w Świebodzicach, Szkoła Podstawowa Nr 1. Dwie szkoły wzięły udział w dogrywce o miejsce 3 i 4. Lepsza okazała się Szkoła Podstawowa Nr 3 w Świebodzicach i to ona uplasowała się na miejscu 3. Miejsce 4 zajęcia Szkoła Podstawowa Nr 4 a miejsce 5 Szkoła Podstawowa Integracyjna. Wszyscy uczestnicy dostali nagrody rzeczowe, które zostały zasponsorowane przez Urzad Miasta i Burnistrza Miasta Świebodzice Pana Pawła Ozgę. Wszystkim życzymy dlaszych sukcesów edukacyjnych i dziękujemy za piękny doping oraz przemiłą atmosferę.
Edytą Kleszcz, Klaudia Kargol, Chmielewska Paulina
25
SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNO – JĘZYKOWY NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ WIELKANOCNĄ W JĘZYKU ANGIELSKIM dla klas I – III i IV – VIII
Pragniemy poinformować, że konkurs z języka angielskiego dla klas I-III oraz IV-VIII na
Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną w języku angielskim został rozstrzygnięty ;)A oto nasi ZWYCIĘZCY:
Kategoria klasy I – III:
Miejsce 1: Viktoria Ozekin (kl. I b)
Miejsce 2: Magdalena Szatny (kl. I a)
Miejsce 3: Małgorzata Bylicka (kl. I c)WYRÓŻNIENIE: Bartosz Boratyn (kl. I c)
Kategoria klasy IV – VIII:
Miejsce 1: Mateusz Wyroba (kl. VII b)
Miejsce 2: Patrycja Furtyk (kl.IV b)
Miejsce 3: Lena Kozak (kl. VI c)WYRÓŻNIENIE: Agata Orkusz (kl. VIII a)
Na laureatów będą czekać drobne upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim, którzy
wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy, zwycięzcom gratulujemy oraz zachęcamy
do brania udziału w kolejnych konkursach!!!ORGANIZATORZY:
Nauczyciele języka angielskiego ;)
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie