Wyjazd na XXI Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu.
21.09.2018 roku ponad czterdziestka naszych uczniów pojechała do Wrocławia na XXI Dolnośląski Festiwal Nauki. To wielkie święto nauki, do którego włączają się wszystkie uczelnie wyższe we Wrocławiu i w innych miastach naszego województwa. W programie jest mnóstwo wykładów, warsztatów, pokazów eksperymentów, konkursów i wycieczek i czasem trudno się zdecydować, co wybrać. W tym roku postanowiliśmy obejrzeć dwa pokazy na Politechnice Wrocławskiej i jeden na Uniwersytecie.
„Nietrywialne pomysły na wykorzystanie zjawisk w życiu codziennym” – tytuł brzmiał zachęcająco, niestety organizatorzy nie dostosowali swojej prezentacji do wieku uczniów, którzy przyszli na pokaz. Był on niezrozumiały, nawet dla najbardziej wnikliwych i cierpliwych słuchaczy.
Na szczęście potem poszliśmy na pokaz doświadczeń chemicznych prezentowany przez panią dr Cabaj pt. „W świecie chemicznego eksperymentu”. Tutaj mogliśmy się przekonać, jak działa ciekły azot na żywe tkanki, widzieliśmy, jak intensywne światło emituje płonący magnez. Oglądaliśmy wybuch chemicznego gejzeru, płonące chemiczne zapałki, pieniła się „pasta dla słonia”. Pani doktor wyjaśniała skąd bierze się sztuczna krew wykorzystywana w kinie akcji, a doktorantka, mieszając jodek potasu z azotanem ołowiu, uzyskała piękny żółty barwnik.
Do niektórych doświadczeń zapraszani byli uczniowie. Ela z 7a zgłosiła się do ważenia chemicznego piwa. Na koniec pokazu panie zaprezentowały sposób na uzyskanie pięknych różnokolorowych płomieni, co wykorzystywane jest przy produkcji sztucznych ogni.
O 15.00 rozpoczął się pokaz doświadczeń chemicznych na wydziale chemii Uniwersytetu Wrocławskiego pt. „Chemia i światło czyli odlotowe atrakcje”. Mogliśmy się przekonać, że wiele związków chemicznych świeci, a ich światło można zobaczyć albo z pomocą lampy UV lub gołym okiem. Okazuje się, że nawet napój „Tonic” czy biały ser w promieniach lampy UV świecą na niebiesko. Zadziwiające było np. to, że zielony chlorofil- znany z komórek roślinnych- rozpuszczony w chloroformie i podświetlony promieniami UV świeci na czerwono, a nie na zielono.
Weronika z 8a zapalała chemiczne zapałki, a na końcu mogliśmy się przekonać, jak w chloranie potasu reaguje zwykły żelek – błyski i dym rozchodziły się dłuższą chwilę.
Każdy taki wyjazd zachęca młodych ludzi do poszerzania wiedzy z przedmiotów przyrodniczych. Może wśród naszych uczniów jest przyszły chemik, fizyk lub lekarz?
Organizatorem wyjazdu była pani Elżbieta Lenik. Dziękujemy.
p. Katarzyna Cabanek
Zapraszamy do galerii FESTIWAL NAUKI.