8 lutego odbyły się w naszej szkole warsztaty z fizyki prowadzone przez doc. dr Annę Hajdusianek z Politechniki Wrocławskiej. Warsztaty odbyły się w ramach działalności Akademii Młodych Odkrywców, która finansowana jest przez Politechnikę Wrocławską i firmę Boeing.
Tematyka warsztatów była różnorodna. Uczniowie badali ruch wózka i pęcherzyka powietrza w rurce. Wykonane pomiary zostały przedstawione na wykresie zależności drogi od czasu, na podstawie którego można było określić, jakim ruchem poruszały się badane obiekty. Potem były doświadczenia związane z nanotechnologią, czyli bardzo na czasie. Na różnych porównaniach uczniowie dowiedzieli się, co to jest nanometr. Mogli zmierzyć swój wzrost w nanometrach. Dowiedzieli się, co to jest ferrofluid i do czego służy, czym różni się od czarnego piasku, jak zachowuje się pod wpływem magnesu. Jak działa magiczny piasek, czyli piasek pokryty nanopowłoką. Zapoznali się z działaniem sprayu przeciwmgielnego, który zapobiega zaparowywaniu szyb i który można wykorzystać do samooczyszczających się powierzchni np. szyb lub niebrudzących tkanin. Układali model fullerenu o kształcie piłki futbolowej, która jest cząsteczką węgla o wielkości 1nm, dowiedzieli się, co to są nanorurki i gdzie mają nowoczesne zastosowanie.
Na koniec dowiedzieli się, na czym polega przepływ prądu, czym różni się prąd stały od przemiennego, przy czym chłopcy wcielili się w elektrony i przemieszczali się odpowiednio do rodzaju prądu. Uczniowie budowali obwody elektryczne wykorzystując różne elementy obwodu: brzęczyk, silniczek, żarnik, żaróweczki. Zestaw do elektryczności cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów. Wszyscy uczniowie zgodnie stwierdzili, że takie zajęcia im się podobają i powinny być częściej. Bardzo dziękujemy Pani Annie i zapraszamy ją znów do nas.
ZAPRASZAMY DO GALERII nauczyciel fizyki