Kangur Matematyczny 2025 to jedno z najpopularniejszych wydarzeń matematycznych dla uczniów w Polsce i na świecie. Konkurs ten, organizowany corocznie, w ponad 80 krajach na całym świecie. Konkurs sprawdza umiejętność logicznego myślenia oraz rozwiązywania zadań matematycznych w różnych kategoriach wiekowych. W testach pojawiają się zadania wymagające znajomości podstawowych działań matematycznych, geometrii, logiki i umiejętności analitycznych. Niektóre pytania są typowo łamigłówkowe.
Udział w Kangurze Matematycznym to świetna okazja do rozwijania zdolności matematycznych i zdobycia prestiżowych wyróżnień.
Konkurs odbywa się w formie jednorazowego testu, który składa się z pytań o różnym stopniu trudności. Unikalną cechą Kangura jest to, że uczniowie nie muszą przechodzić przez żadne eliminacje – każdy chętny może wziąć udział, co czyni ten konkurs wyjątkowo dostępnym i motywującym dla dzieci i młodzieży.
W tym roku zawody Międzynarodowego Konkursu “Kangur Matematyczny” odbędą się w czwartek 20 marca 2025 roku o godz. 9.00.
Konkurs Kangur Matematyczny jest podzielony na sześć kategorii wiekowych:
- Żaczek (klasa 2 szkoły podstawowej)
- Maluch (klasy 3-4 szkoły podstawowej)
- Beniamin (klasy 5-6 szkoły podstawowej)
- Kadet (klasy 7-8 szkoły podstawowej)
Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.
Test konkursowy w kategorii "Żaczek" zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 21 punktów.
Test konkursowy w kategorii "Maluch" zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 24 punkty.
Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów. Uczeń uczestniczący w konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia konkursu 30 punktów.
Do każdego zadania dołączonych jest 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi, otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.
W czasie trwania Konkursu nie wolno korzystać z kalkulatorów.
W naszej szkole do konkursu przystąpiło 27 uczniów z kl. 2-8. Są to:
kl.2 : Onyśko Pola, Szydłowski Hubert, Świętczak Alicja, Lisowski Kacper,
kl.3: Pelc Klara, Wolski Szymon, Cichopek Justyna, Roszkowski Wojciech
kl.4: Jesionowicz Łukasz, Cholewka Hubert, Słowik Matylda,
kl.5: Trólka Adam, Swincicki Stanisław, Cichopek Piotr
kl.6: Lisak Anna, Sowa Oliwia, Księżarczyk Michał
kl. 7: Duda Bartosz, Faściszewska Zuzanna, Matuszkowiak Tomasz, Nogalski Nataniel, Wojtów Martyna, Uziel Ariel
kl.8: Bydłowska Antonina, Matlęga Kacper, Partyka Dominik, Wieczorek Alicja.
Każdy uczestnik konkursu otrzymuje drobny upominek. Uczniowie, którzy osiągną najlepsze wyniki, otrzymują:
- wyróżnienie,
- wynik bardzo dobry,
- tytuł laureata (dla najlepszych wyników w kraju).
TRZYMAMY KCIUKI I ŻYCZYMY POWODZENIA!