• AKADEMIA MOCY - DZIEŃ PEŁEN EKSPERYMENTÓW W NASZEJ SZKOLE

          • `W dniach 17.03 i 18.03 2022 nasza szkoła miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu edukacyjnym pn. Akademia Mocy. Było to możliwe dzięki PSE, które w ramach budowy linii 400 kV na trasie Mikułowa – Świebodzice planuje mnóstwo dodatkowych inicjatyw wspierających lokalną społeczność. PSE nie zapomina o dzieciach i młodzieży i podejmuje ciekawe działania edukacyjne. To, w którym braliśmy udział, zostało zaplanowane w wybranych szkołach, mieszczących się na trasie zaplanowanej inwestycji. Akademia Mocy postawiła sobie za cel, aby przybliżyć uczniom zagadnienia, którymi zajmuje się PSE, a o których młodzież uczy się na lekcjach fizyki.

            W związku z tym uczniowie mogli zapoznać się z takimi pojęciami jak: prąd elektryczny, energia, energetyczna, przesył prąduna duże odległości, bezpieczeństwo oraz różnego rodzaju ciekawostki  iedząc, że zagadnienia te często nie są łatwe do wyjaśnienia, a także biorąc pod uwagę wiek grupy docelowej, PSE postawiło na widowiskową i dynamiczną formę przekazu. Działo się całkiem sporo. Były wielkie generatory, zwane generatorami Van De Graffa, kule, talerze i tuby plazmowe, ogromna klatka Faraday’a, rowerek elektryczny, maszyny elektrostatyczne, świetlówki, które świecą bez podłączenia do gniazdka. Za pomocą specjalnych mierników uczestnicy mogli porównać natężenie pól elektrycznych i magnetycznych wytwarzanych przez sprzęt użytku domowego do tego wytwarzanego przez linie elektryczne. Uczniowie z ciekawością odkryli, że już w odległości 50 m od linii natężenie to jest znacznie mniejsze, niż np. to wytwarzane przez monitor komputerowy. Najważniejsze zadanie, z jakim zmierzyła się młodzież, związane było ze specjalnie zaprojektowanymi makietami, które już na wejściu przykuły naszą uwagę. Okazało się, że musieli oni poprowadzić linię wysokich napięć między elektrownią a miastem. Dowiedzieli się dzięki temu, w jaki sposób prąd trafia do naszych domów i jaką rolę odgrywają w tym linie przesyłowe, m.in. te, które budowane są w naszej okolicy. Uczniowie od pierwszej minuty byli zafascynowali tym co zobaczyli na sali, tym bardziej, że powitały ich dwie zagadkowe postacie: Nikola Tesla i fikcyjna postać Power Mana. Nikola Tesla, zgodnie ze swoim naukowym usposobieniem, wciągał uczniów w ciekawą, czasami burzliwą dyskusję, aby wspólnie z nimi zrozumieć zachodzące zjawiska. PowerMan natomiast w humorystyczny sposób wprowadzał uczniów w najróżniejsze doświadczenia i eksperymenty, których finałem było doprowadzenie prądu elektrycznego do miasta. Cała akcja przypomniała nam, skąd prąd bierze się w naszych gniazdkach oraz jak wiele pracy wkładane jest w to, abyśmy mogli bez przeszkód z niego korzystać w naszych domach. Ponadto pomogła w innowacyjny sposób, wykorzystując nowoczesne metody i techniki utrwalić i przypomnieć uczniom ważne pojęcia z fizyki, biologii i geografii, związane z energią elektryczną i energetyką.

            Akademio Mocy – dziękujemy!

             

          • DZIEŃ EUROPEJSKI

          • W dniu 10 maja w naszej szkole odbył się DZIEŃ EUROPEJSKI. Każda z klas IV-VIII miała za zadanie przygotowanie wystroju sali oraz zrobienie plakatu z najciekawszymi informacjami dotyczącymi wylosowanego przez siebie wcześniej państwa. Dodatkowym atutem całej zabawy były przygotowane przez uczniów stroje. Po zakończonej akcji klasy zostały nagrodzone w 3 kategoriach:

            -najciekawszy strój - klasa VIII A

            -najciekawszy wystrój sali - klasa VII D

            -najciekawszy plakat - klasa VIIID

            - nagroda dodatkowa za całokształt - klasa VIB

            Wszystkim zaangażowanym uczniom serdecznie dziękujemy i gorąco zachęcamy do wspólnej zabawy w przyszłych latach. 

            Organizatorzy: Malwina Antonowicz i Chmielewska Paulina

          • RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

          • Od maja 2022r. w naszej szkole odbywają się zajęcia programu RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ dla klas 1-3, prowadzone przez panią Marzenę Gościk i panią Joannę DybałSzkolenie polega na wdrażaniu dzieciom elementów udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy. Uczniowie uczą się układać poszkodowanego w pozycji bocznej, sprawdzają przytomność, wzywają pomoc, sprawdzają oddech za pomocą dotyku, słuchu, wzroku. Na fantomach wykonują uciski klatki piersiowej. W czasie szkolenia dzieci otrzymują tekturowe telefony oraz książeczki, w których zawarte są wszystkie wiadomości na temat udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć uczniowie oglądają film animowany "DOKTOR KRĘCIOŁEK"Materiały dydaktyczne do programu pozyskiwane są z fundacji WOŚP, z którą nauczyciele współpracują już od kilkunastu lat.

            p.Joanna Dybał, p.Marzena Gościk

          • KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY

          • KONKURS PLASTYCZNO – JĘZYKOWY Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO

            dla klas I – III i IV – VIII

            NA NAJŁADNIEJSZĄ KRZYŻÓWKĘ WIELKANOCNĄ "EASTER CROSSWORD"

             

            Przed świętami wielkanocnymi mieliśmy okazję obejrzeć piękne, kolorowe prace konkursowe. Zadaniem uczniów było wykonanie krzyżówki o tematyce wiosenno –wielkanocnej wraz z  pytaniami i hasłami w języku angielskim.

             

            OTO NASI ZWYCIĘZCY:

             

            Kategoria à klasy I – III:

            I miejsce:  Fabian Borkowski (kl. 2a)

            II miejsce:  Patrycja Furtyk (kl. 3b)

            III miejsce:  Nikodem Nogalski (kl. 3b)

             

            Kategoria à klasy IV – VIII:

            I miejsce:  Lena Kozak (kl. 5a)

            II miejsce:  Andrzej Wutte (kl. 8a)

            III miejsce:  Szymon Wilczek (kl. 4a)

             

            Wyróżnienia:

            Mateusz Wyroba (kl. 6b) oraz Liwia Pluta (kl. 8b) 

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym uczniom, a zwycięzcom gratulujemy !!!

            Organizatorzy: p. Malwina Antonowicz i p. Ewelina Ciepła

          • Konkurs języka angielskiego ENGLISH CHAMPIONSHIPS

          • Dnia 12 maja 2022r. (czwartek) drużyna reprezentująca nasza szkołę w składzie: Alex Tatuśko 6a, Miłosz Piotrowski 7e, Oliwer Kiryczuk 8b wzięła udział w konkursie języka angielskiego organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 4 w Świebodzicach. Chłopcy zaprezentowali wysoki poziom znajomości języka angielskiego i zajęli II miejsce. Drużyna, która nas pokonała miała tylko 1 punkt więcej

            Gratulujemy!!!

            Opiekun: Magdalena Morawska-Boczanowska

          • AKCJA ŻONKILE –POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM

          • Nasza szkoła z inicjatywy pani Sylwii Jasińskiej oraz pani Pauliny Chmielewskiej wzięła po raz pierwszy udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Muzeum Polin. Akcja została zrealizowana ze względu na 79 rocznicę wybuchu POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM. W szkole całe przedsięwzięcie trwało od dnia 25.04.2022r do 29.04.2022r. Klasy I-III brały udział w zajęciach organizowanych przez bibliotekę szkolną i panią Sylwię Jasińską. Uczniowie z klas 4-6 pracowali metodami warsztatowymi, gdzie wykorzystany został film edukacyjny udostępniony przez Muzeum Polin, zaś uczniowie najstarszych klas (7-8) zostałi zaproszeni do auli szkolnej, gdzie odbył się pokaz reportażu o Muranowie i historii osadnictwa ludności żydowskiej na ziemiach polskich. Cała akcja bardzo podobała się uczniom i na pewno za rok nasza szkoła również weźmie w niej udział.

            Chmielewska Paulina, Jasińska Sylwia

          • Międzyszkolny konkurs wiedzy klas III Omnibus

          • Dnia 28 kwietnia 2022 r. w auli naszej szkoły odbył się

            Międzyszkolny Konkurs Wiedzy dla klas trzecich „Omnibus”.

            W konkursie uczestniczyły drużyny reprezentujące wszystkie świebodzickie szkoły podstawowe. W jury konkursu zasiedli: jako przewodniczący – Burmistrz Miasta Świebodzice p.Paweł Ozga, Przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego p. Urszula Kruczek oraz Wicedyrektorka Szkoły nr 3 p.Marzena Gościk.

            Wśród gości obserwujących poczynania uczniów klas trzecich byli również: Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Dyrektorki szkół: Szkoły Podstawowej nr 3 Jolanta Styrna-Grossman, Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi Teresa Walczak-Jusiel,Szkoły Podstawowej nr 4 Anna Nowak i Szkoły Podstawowej nr 1 Elwira Kirklo-Rusek. Zmagania obserwowali także wychowawcy uczniów oraz licznie zgromadzona publiczność.

            Po uroczystym powitaniu zespoły biorące udział w olimpiadzie miały za zadanie wyłonienie spośród siebie kapitana. Następnie rozpoczął się etap pierwszy konkursu polegający na odpowiedziach na wylosowane pytania. Drużyny musiały w określonym czasie zastanowić się nad poprawną odpowiedzią, a kapitan przekazywał ją prowadzącemu. Pytania były bardzo zróżnicowanie i niektóre z nich wymagały dużego wysiłku intelektualnego drużyny.

            Kolejnym etapem konkursu były zadania praktyczne. Każda drużyna dostała takie same zadania. Drużyna, która jako pierwsza udzieliła poprawnej odpowiedzi dostawała więcej punktów. Przy podsumowaniu wyników okazało się, że należy przeprowadzić dogrywkę, aby wyłonić miejsce II i III. 

            Ostateczna klasyfikacja wyglądała się następująco:

            1 miejsce Szkoła Podstawowa nr 2;

            2 miejsce Podstawowa nr 4;

            3 miejsce Szkoła Podstawowa nr 1;

            4 miejsce Szkoła Podstawowa nr 3;

            5 miejsce Szkoła Podstawowa Integracyjna.

            W przerwie na obrady jury zaprezentowali się tanecznie i spiewająco uczniowie klasy1 i klasy3. Klasy trzecie wspólnie zaśpiewały piosenkę o o ochronie środowiska. Członkowie jury wręczyli nagrody wszystkim uczestnikom olimpiady. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 pogratulowała wszystkim uczestnikom, a Burmistrz p. Paweł Ozga podziękował za organizację imprezy i  za ogromne emocje. Na koniec wszyscy wykonali sobie pamiątkowe zdjęcia. 

            Organizatorzy: p.Edyta Kleszcz, p.Małgorzata Adamska, p.Paulina Chmielewska, p.Małgorzata Orłowska oraz p.Klaudia Kargol. Oprawa muzyczno-taneczna należała do p. Renaty Woźniak.

            Paulina Chmielewska

            Autor zdjęć: Magdalena Adamska

          • Matematyka i sztuka

          • Niełatwo zrozumieć otaczający nas świat, zwłaszcza gdy jest się dzieckiem. Na całe szczęście, istnieją miejsca, które umożliwiają zaspokojenie głodu poznawania. Do takich miejsc należy Explorapark w Wałbrzychu, który poprzez swoje niezwykłe atrakcje może być w tym bardzo pomocny. Na co możemy liczyć odwiedzając to miejsce?

            Explorapark świetnie sprawdza się jako uzupełnienie szkolnych zajęć, dysponuje bowiem sprzętem niedostępnym w większości placówek oświatowych. Dlatego też park posiada bardzo bogatą ofertę lekcji dla grup zorganizowanych, podczas których prezentowane są w ciekawy sposób zagadnienia z różnych dziedzin, m.in. geometrii i matematyki. Najwięcej radości sprawiają między innymi interaktywne stanowiska na wystawie. Można tu poznać zasady działania Liczydła Chińskiego, Anten Dźwiękowych czy Lejka Grawitacyjnego, zobaczyć Złudzenie Optyczne, Mozaiki Bliźniacze, Symetrię Logiczną, Most Leonarda i wiele, wiele innych ciekawych zjawisk.

            Zdjęcia z wycieczki edukacyjnej uczniów klasy IVa do Explora Parku w Wałbrzychu, pod opieką wychowawcy pani Agnieszki Kiryczuk oraz rodzica pani Agnieszki Nogalskiej.

          • WIELKANOC w kl.1-3

          • Wielkanoc to najważniejsze święto w naszej chrześcijańskiej tradycji.

            13 kwietnia 2022r. w auli szkolnej, odbył się apel z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Uczniowie klasy IIIa przybliżyli polskie tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, które są niezwykle bogate i barwne. Dzięki nim świąteczne dni są bardziej radosne. Przy nakrytym stole opowiedzieli nam o tym, co powinno znaleźć się  na świątecznym stole, jaką ma symbolikę i jaki jest prawdziwy sens Wielkiej Nocy. Całość dopełniły piosenki w wykonaniu uczniów klas I-III.

            Część artystyczną zakończyły wspólne życzenia świąteczne skierowane przez uczniów oraz Panią Dyrektor – Jolantę Styrnę-Grossman do uczniów i nauczycieli.

            p.Grażyna Gorska-Kubas