• ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

          • Zapraszamy do galerii ŚWIĘTO ZIEMNIAKA.

            28.09.2019 odbył się w naszym mieście Dzień Pieczonego Ziemniaka. Ma on charakter pikniku odbywającego się w różnych miejscach Świebodzic, między innymi w naszej szkole. O pieczonych kiełbaskach, ziemniakach, pysznych ciastach, malowanych twarzach, tańcach i pokazach sportowych pisali pewnie inni nauczyciele. Warto wspomnieć jednak o naukowym wątku pikniku, czyli o pokazie doświadczeń chemicznych i fizycznych przygotowanym przez panią Elę Lenik i Klub Młodego Odkrywcy.

            Klubowicze z klas siódmych i ósmych prezentowali je swoim młodszym kolegom, tłumacząc w przystępny sposób tajniki fizyki i chemii. Po sali gimnastycznej latały odrzutowe rakiety, w powietrzu unosiła się piłeczka i można było oberwać bączkiem ze sklejonych ze sobą kubków. Mogliśmy zobaczyć dziurę w ręce, spróbować jak trudno napisać swoje imię na kartce, gdy patrzymy nie na nią, lecz na odbicie w lustrze. Widzieliśmy, jak z wirujących kolorami bączków stopniowo wyłania się kolor biały. Kręcił się lewitujący bączek, w butelce pływał nurek. Dużym zainteresowaniem cieszyło się czarowanie kolorami, czyli doświadczenie w którym zabarwiony na zielono roztwór zasadowy łączyliśmy z czerwono zabarwionym roztworem kwaśnym. W efekcie pojawiała się różowa piana. Dzieciaki starały się zrozumieć, dlaczego woda nie wylewa się z odwróconego do „góry nogami” słoika.

            Pokazy takie można oglądać dzięki temu, że od dwóch lat działa w naszej szkole Klub Młodego Odkrywcy prowadzony przez panią Elżbietę Lenik i Katarzynę Cabanek.

          • Dolnośląski Festiwal Nauki we Wrocławiu

          • 25 września 2019 byliśmy we Wrocławiu na Dolnośląskim Festiwalu Nauki organizowanym przez uczelnie wyższe. Bawiliśmy się w Piaskownicy Fizyka, czyli samodzielnie wykonywaliśmy doświadczenia przygotowane przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczestniczyliśmy w pokazie doświadczeń „Cyrk fizyczny” przygotowanym przez wydział fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym obserwowaliśmy wiele ciekawych eksperymentów związanych z elektrycznością i magnetyzmem. Na koniec braliśmy udział w wykładzie z pokazami „Elektryzujące i przyciągające doświadczenia z elektromagnetyzmu” na Politechnice Wrocławskiej. Wykłady tematycznie się trochę powtórzyły, ale powtórki utrwalają wiadomości i za chwilę przyda się nam ta wiedza na fizyce. Obserwowaliśmy świecenie gazów pod wpływem prądu elektrycznego, lewitowanie folii aluminiowej, taniec papierowych ludzików między dwoma płytkami naelektryzowanymi różnymi znakami, wyładowania elektryczne czyli mini błyskawicę. Włosy stawały dęba na głowie, z przez nasze ciało przepływał prąd. Okazało się, że podczas wyładowania elektrycznego mogą powstać niezłe rysunki wypalone na drewnie. Doświadczeń było bardzo dużo, w krótkim czasie wielka dawka fizyki. Okazuje się, że nauka może być bardzo interesująca.

            p.Elżbieta Lenik

          • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

          • Międzynarodowy Dzień Kropki przypada w tym roku 15 września (niedziela). Co to za święto? 

            Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki zapraszamy do wspólnej zabawy w poniedziałek 16 września. Aby uczcić Kropkę, proponujemy odpowiedni strój z kropkowym akcentem. Akcent zależy od Waszej fantazji. 

            Do dzieła!!

            PS. Podczas przerw na korytarzach i na długiej przerwie w auli będą czekały na Was kropkowe atrakcje :)

            Agnieszka Ryszawy

          • HARMONOGRAM WYPOŻYCZANIA PODRĘCZNIKÓW

          • Podręczniki będą wydawane rodzicom uczniów w godzinach 12.00 - 16.00

            kl. IV i V - środa 11.09.2019 

            kl. II i VI - piątek 13.09.2019

            Osoby, które nie zwróciły do tej pory podręczników z ubiegłego roku, będą mogły pobrać podręczniki dopiero po uregulowaniu zaległości.

            Sylwia Jasińska

          • Inauguracja roku szkolnego 2019/2020

          • Rozpoczął się rok szkolny 2019/2020. Na uroczystym apelu z tej okazji całą społeczność szkolną oraz zaproszonych gości powitała pani dyrektor szkoły Jolanta Styrna- Grossman. Szczególnie miłe słowa skierowała do uczniów klas pierwszych, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły, życząc im powodzenia w zdobywaniu wiedzy. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców poszczególnych klas oraz poinformawała o zmianie na stanowisku wicedyrektora szkoły. Pożegnała na tym stanowisku p. Agnieszkę Ryszawy, a powitała p. Marzenę Gościk.

                                 W związku z powrotem do szkoły część uczniów być może się smuci, część weseli, jak to w życiu.                           Jedynak dobra wiadomość to taka, że do wakacji zostało tylko 187 dni samej nauki szkolnej!!! 

            Szybko zleci:-) A rok szkolny będzie fajny, zobaczycie! Powodzenia w odkrywaniu nowych horyzontów.